Zakręcarka do butelek – co to jest i do czego służy?

Kiedy w grę wchodzi linia produkcyjna, zajmująca się wytwarzaniem płynów w szklanych lub plastikowych pojemnikach, nie można wyobrazić sobie jej działania bez odpowiednich maszyn, które znacznie przyspieszają proces produkcji. Mowa tutaj oczywiście o zakręcarkach, czyli jak sama nazwa wskazuje, urządzeniach zakręcających np. butelki lub inne opakowania. W przypadku napojów często wykorzystuje się również kapslownice, jednak dobrą zakręcarkę można przezbroić tak, by naciskała na dany element, czyli dokładnie tak, jak kapslownica (odwrotna sytuacja nie jest możliwa – kapslownica nie zadziała jak zakręcarka).

Zastosowanie dobrej zakręcarki na linii produkcyjnej jest istotnym elementem podczas dążenia do automatyzacji produkcji, czyli ograniczeniu wpływu wielu ludzi na wysokie efekty pracy. Każdy większy przedsiębiorca zdaje sobie fakt, że wszystkie maszyny na hali produkcyjnej muszą działać niezawodnie, ponieważ nawet chwilowy zastój pracy może spowodować problemy związane z niedostarczeniem odpowiedniej ilości produktów na rynek względem popytu. Kiedy codzienne zapotrzebowanie na dany produkt wynosi kilkadziesiąt tysięcy, należy mieć na uwadze również efektywność danej maszyny. Niektóre zakręcarki bowiem mogą chwalić się wydajnością na poziomie 4000 zakręconych sztuk na godzinę!

Wiadomo, że dane przedsiębiorstwo nie będzie za każdym razem korzystać z tych samych opakowań, czy też rodzajów zakrętek. Wtedy daną zakręcarkę będzie trzeba przezbroić, co oznaczać będzie na przykład wymianę głowicy zakręcającej na głowicę obkurczającą, czyli zamykającą butelki metalowymi zakrętkami. Często ten typ gwintu można spotkać np. na butelkach napojów alkoholowych.

Wysokiej jakości zakręcarka cechuje się wygodą – wymiana głowicy jest prosta, przez co przezbrojenie trwa zaledwie moment, a więc ma to również swoje odbicie w zarobkach danej fabryki. Przezbrojenie jest również konieczne w przypadku zmiany kąta, pod którym butelka będzie zakręcana. Co więcej, dobra zakręcarka do butelek cechuje się również intuicyjnym panelem sterowania, który ułatwi pracę osoby obsługującej.

Wyróżnia się trzy rodzaje zakręcarek

Zakręcarka odgórna – jest to jednogłowicowy system, który – jak sama nazwa wskazuje – nakłada zakrętkę od góry. Sprawdzi się w przypadku pasowego lub gwiazdowego układu pozycjonowania pojemników.

Zakręcarka nadążna – to najbardziej efektywny rodzaj, ponieważ zamiast jednej, posiada dwie głowice zakręcające, które zakręcają pojemniki w ruchu.

Zakręcarka boczna – jest bardzo uniwersalna, może posiadać własny pas transmisyjny, jednak można ją również dołączyć do już istniejącego.